Jerry Cup – X. ročník

Je začátek června, máme za sebou desátý ročník Jerry Cupu a já jsem rád, že jej můžeme označit za úspěšný. Za to vděčíme jednak počasí, které se nad námi smilovalo a v této jinak velmi deštivé době nás nepokropilo ani jedinou kapkou a hlavně pak účastníkům, kteří na místě vytvořili pohodovou atmosféru, jak bývá dobrým zvykem.Jak se rodil termín a místo závodu?

Termín Jerry Cupu jsme začali vybírat již v zimě a volba byla jednoduchá, první červnový víkend byl totiž jediným víkendem v období duben až červen, kdy měli všichni pořadatelé volno. Spokojeni s tím, že máme termín, jsme pak trochu usnuli na vavřínech, a když jsme 3 týdny před závodem zjistili, že ještě nevíme, kde se jubilejní Jerry Cup uskuteční, chopila se nás nervozita. Okruh kandidátských míst se definitivně zúžil až na tradičním soustředění ve Valticích (přestože pořadatelský tým zde nebyl kompletní) a 13 dnů před závodem jsme vyjeli do terénu k Masarykovu okruhu. I před rozkopaný Žebětín, zákaz vjezdu do oblasti závodu či nevhodnou lokalitu kolem rybníků v Popůvkách, jsme vytipovaný terén nevzdali a 12 dnů před závodem, kdy jsem ve sluncem zalitém podvečeru na skútru projížděl lesy nad Augšperským potokem, jsme definitivně rozhodli, že velká louka nad Žebětínem je to pravé místo. Před deseti lety jsme kousek odtud začali tradici závodu, který si od té doby vyzkoušelo již 128 účastníků.
Výhodou tohoto shromaždiště bylo velké množství cest vedoucích různými směry a tedy dostatek odbíhacích a přibíhacích variant pro všechny kategorie. Pro vzrůstající počet dětí (letos již 30!) bylo nespornou výhodou, že mohly v okolí běhat bez rizika kolize s vozidlem.Týden před závodem

Týden před závodem jsme s Hankou vyrazili do lesa. V předvečer jsme si nad mapou rozmysleli hrubé rysy všech tratí s tím, že přesné polohy kontrol doladíme v lese podle aktuální situace. Věděli jsme, že od 10 let staré mapy nemůžeme čekat zázraky. Pro scorelauf jsme zvolili především terénní objekty v okolí shromaždiště, kde problém s mapou nebyl žádný a téměř vše sedělo velmi dobře. Vydali jsme se po trase plánované druhé etapy, bez problému jsme upřesnili kontroly v rýhách, kam jsme chtěli poslat závodníky hned po startu. První problém přišel za velkou cestou, kde jsme se téměř ztratili v přebujelé vegetaci. Bylo jasné, že tudy to nepůjde, tak jsme vymysleli alternativu v podobě jámy coby 5. kontroly a následného rohu hustníku, se kterým jsme již počítali pro dětskou kategorii. Zbytek trasy byl již bez problémů, takže jsme průzkum terénu ukončili velmi spokojeni se stavem terénu a naplánovanými trasami. Začal poslední týden před závodem, který bývá standardně velmi hektický. Bylo třeba nakreslit tratě, zkontrolovat, vytisknout, připojit popisy kontrol, vytvořit dětské průkazy s obrázky, připravit samolepky, vyrobit a vytisknout diplomy, předepsat startovní průkazky atd. Vše tradičně vrcholí den před závodem, kdy nakládáme materiál v oddílovém skladu, dolaïujeme poslední detaily a odjíždíme nakupovat ceny do Tesca. Vše je nachystáno, doufáme v dopoledne beze srážek a těšíme se.Den závodu:

Na místo srazu doráží obě naše pořadatelská auta ve smluvených 8:15. Materiál vyneseme na dvakrát, jsme úspěšnější, než se čekalo, do nošení zapojujeme i děti. Rychle připravujeme prezentaci, aby se závodníci mohli hlásit již od domluvených 9:20. Prezentace se ujímá Lenka s Martinem, my s Hankou a se Sašou roznášíme kontroly. Začínáme dětskou tratí, aby první malí závodníci mohli podle plánu o půl desáté vyrazit. Tak se i děje, vše funguje, my mezitím stavíme i ostatní kontroly. Na rozdíl od prvních ročníků, kdy jsme tak tak stíhali postavit kontroly před plánovaným startem, máme nyní hotovo již dvacet minut před půl jedenáctou, kdy měl vypuknout hromadný start. Ještě jsme čekali na opozdilce a před 10:45 se vyrazilo na tra. Pro nás pořadatele bylo velmi zajímavé sledovat, že dvacetičlenné pole závodníků se maximálně rozdělilo a závodníci se rozutekli do všech možných směrů. Odhadovaný čas vítěze této etapy byl 10 minut, první Honza Pavelka byl zpět po jedenácti minutách. Dál dobíhali závodníci v rychlém sledu, s minimálními rozestupy, což slibovalo zajímavou podívanou ve druhé etapě.Hlavní závod

A zajímavá podívaná to skutečně byla. Na diváckou kontrolu přiběhl jako první Honza Pavelka, s minutovým odstupem následovaný triem Ondra Sáňka, Vítek Suchomel a Dosík. Ondra s Vítkem zabrali a doběhli Honzu, který si však rychlejší volbou na předposlední kontrolu pohlídal vedení a v závodě zvítězil, o pouhé 4 vteřiny před Ondrou Sáòkou. Vítek Suchomel zaostal o dalších 17 sekund. Dosík v závěrečné části chyboval, a tak se před něj dostala výborně běžící Zuzka Rábová. S tříminutovým odstupem si doběhl pro páté místo Pea Kovář, který sice diváckou kontrolu razil zároveò s Ivošem Cicvárkem, ale v náročném postupu na 11. kontrolu mu utekl. Za Ivošem doběhl v pohodě běžící Luděk Finstrle pronásledovaný Honzou Kovářem, který byl ještě na divácké kontrole před Luïkem. V krátkém sledu běželi Karel Kněžínek, Jirka Klieštik (na divácké kontrole ještě osmý, ale v závěrečné části chyboval a propadl se na jedenáctou příčku) a Aleš Finstrle. S delším odstupem pak doběhli Vašek Hadrava, Tonda Vaishar a Ruda Šastný. Pepa Pirochta si vyzkoušel, že je co zlepšovat a těší se na příští ročník. A Brabik zase zjistil, že se Jerry Cupu zúčastòují proklatě rychlí závodníci, kteří se nedají tak snadno předběhnout, jako ještě před pár lety. Mezi děvčaty zvítězila Lenka Kočová, která již má s orientačním během nějaké zkušenosti. Na druhém místě se umístila první závodnice v naší historii nehovořící česky, Lisa Melymuk, a vedla si vskutku výborně. Na třetím a čtvrtém místě se umístily Jarmila a Alena Finstrlovy, pro které to byla orientační premiéra a obě si za odvážný výkon zaslouží velké uznání.Dětský závod:

V kategorii dětí zabodovali sourozenci Jobánkovi a Jirka Berka, kteří tra prolétli jako vítr a umístili se na prvních dvou místech. Na krásném třetím místě doběhl již zkušený orienák Joštík Kroutil následovaný Kristýnkou Finstrlovou. Jako první z dětí, které vyrazili do lesa bez rodičů, se umístili Julinka Finstrlová a Vojtík Koča. Na pěkném šestém místě doběhl Martin Cicvárek. Klárka Kočová se Šárinkou Klieštikovou běželi také bez rodičů, doprovod jim dělat Vojta, který již v lese jednou byl. Jen o malinko pomalejší byla Deniska Finstrlová. Se ztrátou necelých šesti minut na Denisku doběhli sourozenci Dosedělovi a dále Lucka Finstrlová, Táïa Kroutil, Janek Novák, sestry Pirochtovy a Radim Cicvárek. Pod hodinu to stihli ještě Jana Berková, bratři Kovářovi, Honzík Popelka a Robík Zlámal. Trošku déle si v lese pobyli Dan Popelka, sourozenci Vítovi, Hadravovi a Klárka Kněžínková.Závěrem:

Všichni závodníci se vrátili z lesa živi a zdrávi, i když někteří po boji. Ale to k tomu patří. Po klasickém vyhlášení vítězů (kterými byli bezpochyby všichni zúčastnivší se závodníci) zbývalo už jen sesbírat kontroly, uklidit a vyrazit k domovu. Věřím, že se všem závod líbil tak jako nám, pořadatelům. Chtěl bych poděkovat všem závodníkům za účast a příjemnou atmosféru, která na Jerry Cupu vždy panuje. Zároveò bych chtěl poděkovat pořadatelům a všem, kteří nám pomohli s organizací. Když jsme před deseti lety začínali shodou okolností rovněž v Žebětíně, vůbec jsme netušili, jestli se nám akce podaří, jaký bude mít úspěch u účastníků a zda ji vůbec budeme opakovat. Zejména velmi pozitivní reakce účastníků prvního ročníku nás však přesvědčily, že má smysl v pořádání pokračovat. Po druhém ročníku ve Vranově a dalších neméně úspěšných závodech v Rozdrojovicích, Bystrci, na Lesné, nad Žebětínem, v Kohoutovicích, pod Palackého Vrchem, na Veselce a teï znovu v Žebětíně, máme za sebou 10 ročníků a já mohu potvrdit, že náš závod je pro nás stále příjemnou tradicí, která je pro nás vždy zpestřením jara (nebo podzimu ;-)Přehled Vítězů 2004 - 2013

RočníkS - ženyS - mužiZ
1.Lenka VítovcováTom PavlíkSaša Jevsejenko
2.Lenka VítovcováMichal BlahaPetr Kovář
3.Pea JelínkováMichal BlahaJan Andrášek
4.Magda KrejčováPetr JanekMilan Mareš
5.Magda KrejčováJakub JančaOndra Sáňka
6.Olga TicháJan AuerOndra Sáňka
7.Lenka KočováTonda VaisharTom Hanžl
8.Magda Krejčová Petr Kovář
9.Lenka Kočová Petr Zelený
10.Lenka Kočová Jan PavelkaPočet účastníků 2004 - 2013

RočníkDospělíDětiCelkem
200420 20
200516 16
200621 21
200721 21
200823 23
200916 16
201016521
2011141630
2012132134
2013223052


Zajímavosti:
• Letošní ročník byl co do účasti rekordní, zúčastnilo se ho 52 závodníků, z toho 30 dětí a 22 dospělých
• Hned 28 závodníků se letos zúčastnilo Jerry Cupu poprvé
• Alespoň jednou se Jerry Cupu zúčastnilo 128 závodníků
• Účast na všech závodech nemá nikdo, 9krát běžela Lenka Kočová, 8krát závodil Peťa Kovář, 6krát se zúčastnili Vašek Hadrava a Jirka Klieštik
• Nejvíce vítězství nasbírala Lenka Kočová (5x), 3krát triumfovala Magda Krejčová (při čtyřech účastech!), dvakrát pak vyhráli Ondra Sáňka, Peťa Kovář a Michal Blaha.

Copyright © 2013 Lenka Kočová
All Rights Reserved.